החל משנת 1983 אודות פרויקטים צור קשר מגזין ENGLISH חייגו אלינו: 03-5495127 03-5495127

מערכות אוורור בסביבת העבודה

מהו אוורור

אוורור הוא בעצם תנועת אוויר בחלל סגור או אליו.
לעיתים מדובר בשינוי ריכוז של גזים שונים באוויר (למשל חדר סגור עם אנשים או בעלי חיים שלא נכנס אליו אוויר צח עלול להכיל כמות גדולה של CO2 ודליל בחמצן), או שינוי טמפרטורה בחלל החדר, או לפחות הפחתה של השפעת הרעלים באוויר על הנוכחים בחדר.

אוורור יכול להעשות באופן טבעי – ע"י פתח קבוע וכניסה של אוויר מן החוץ אל הפנים או מאולץ – ע"י אמצעים להזזת אוויר.

 

למה חשוב לאוורר?

הסיבה העיקרית לאוורור סביבות עבודה היא בטיחות. ישנן סיבות שונות שמצריכות אוורור במקום העבודה, אך רובן ככולן נועדו בראש ובראשונה לדאוג לבטיחות העובדים במקום.

במקומות בהם בתהליך העבודה נפלט חום גבוה ולחות. הלחות המותרת ע"פ חוק היא 70 אחוזים והטמפרטורה המותרת בעבודה מתמשכת ע"פ החוק היא עד שלושים מעלות (תלוי בקושי העבודה).
במקרים של פליטות חום ולחות גבוהים מהמותר יש לדאוג לאוורור החדר וע" כך למנוע סכנת עילפון מרמות חמצון נמוכות.
כמו כן, חום או לחות גבוהים (אפילו במידות המותרות ע"פ החוק) גורמים לאי נוחות אצל העובדים או הלקוחות וזו בהחלט סיבה לדאוג לאוורור.

במקומות עבודה אחרים, נוצר תוך כדי מהלך העבודה אבק או חלקיקים אחרים, שעלולים להיות מסוכנים עבור העובדים.
במקרים כאלו יש צורך ביניקה וסינון האוויר במקום, כמו גם פליטה של החומרים הרעילים החוצה.

כמו כן, ישנם משרדים או מפעלים עם פתחי אוורור מועטים או ללא חלונות בכלל. במקרים כאלו יש צורך באמצעים להזזת אוויר בכדי למנוע התגברות של CO2 בסביבת העבודה.

בסביבות מסוימות נפלטים אל האוויר גזים שאינם רעילים, אך ריחם חזק ויוצר אי נוחות (למשל בתי שימוש), במקרים כאלו, במידה ואין אוורור טבעי (חלונות או דלתות) נדרשים אמצעי אוורור אחרים.

 

אילו פתרונות אוורור קיימים?

פתרונות האוורור נותנים מענה לצרכים שונים של סביבת העבודה:

בסביבת עבודה הדורשת יניקה של החומרים הנפלטים או הלחות (למשל במטבחים) יעשה שימוש במערכות יניקה. מדנפים בגדלים שונים להתקנה בחלון או על הקיר, שינקו את האוויר (עם החומרים שבו) ויפלטו אותו החוצה או יסננו אותו ויפלטו פנימה. מוצרי היניקה כוללים מפוחים וונטות בגדלים ומסוגים שונים.

עבור סביבות עבודה בהן קיים נוצר אוויר רווי שומן (מטבחים) או אוויר עם חלקיקים גדולים (למשל נסורת בנגריות) וכדומה יש צורך בהתאמת מפוח צנטרפוגלי מותאם במיוחד כדי שהחלקקים לא יתקעו במאיץ.
המפוח הצנטרפוגלי מקבל את האוויר ממרכז המפוח ומסובב אותו בעזרת מאיץ וכח צנטרפוגלי אל היקפיו.

במקרים של פליטת מזהמים רעילים, חשוב שבעל העסק לא יסתפק בונטות וארובות שיפלטו את המזהמים, אלא יש צורך בסינון של האוויר מאותם רעלים.

פתרון אוורור נוסף עבור סביבות עבודה הוא מאוורר תעשייתי – מאווררים גדולים (עומדים על הרצפה), מאווררי תקרה, ארגז או ציריים.
ישנם סוגים שונים של מאווררים תעשייתים שתפקידם לתת מענה לסביבות עבודה גדולות.

חשוב לציין שבמקומות בהם פרט לחום ולחות ישנה פליטה של גזים או חלקיקים שונים, רצוי לשלב בין ונטה שיונקת את החומרים הרעילים לבין מאוורר שגורם לתנועה של האוויר ומונע ריכוז של רעלים עומדים.